15 Temmuz 2016’da FETÖ terör örgütü mensuplarının kalkıştığı darbe girişimine karşı Türk milletinin ortaya koyduğu mücadeleyi özetleyen ’15/07 Şafak Vakti’ filminin ana fragmanı gösterildi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafınca da desteklenen film, 15 Temmuz 2021’de vizyonda olacak. İşte merakla beklenen o fragman…

15 Temmuz 2016 akşamı FETÖ terör örgütü mensuplarının kalkıştığı darbe girişimi esnasında Çengelköy ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşananlara odaklanan 15/07 Şafak Vakti filmi, milletin ortaya koyduğu kahramanca mücadeleyi beyaz perdeye taşıyor.

DİRENİŞ VE DESTEK KESİTLERİ YER ALIYOR

Filmin, gösterilen ana fragmanında, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü‘nde aniden darbecileri karşılarında kabul eden vatandaşların pes etmeden ortaya koydukları direniş ve birbirlerine verdikleri destekten kesitler içeriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o gece yapmış olduğu demokrasi çağrısı ve camilerden okunan selaların da aktarıldığı fragmanda, darbeci teröristlerin acımasızlığı ve ellerinde bayraktan başka bir şey olmayan vatandaşlara ateş açtıkları görüntülere de yer veriliyor.

Yönetmenliğini Volkan Kocatürk’ün üstlendiği filmin başrollerini Erkan Petekkaya, Baran Bölükbaşı, Tugay Mercan, Serkan Ercan ve Nazan Diper üstlenirken, oyuncular içinde Aslıhan Karalar, Tabiat Özüm, Ferhat Yılmaz, Deniz Bolışık ve Hatice Sibel Aytan da içeriyor.

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı direnen vatandaşların gerçek hikayelerinden esinlenilen film, almış olduğu siparişleri yetiştirmeye çalışırken köprüde aniden darbeci askerlerle karşı karşıya gelen pastaneci Cevdet’in (Erkan Petekkaya) yolunun, işine geç kalan güvenlik görevlisi Güray (Tugay Mercan), minik kızıyla beraber köprüde sıkışıp kalan Mustafa (Serkan Ercan) ve öteki vatandaşlarla kesişmesini konu alıyor. Aynı anda Cevdet’in oğlu Yusuf (Baran Bölükbaşı) da Çengelköy’de mahalledekiler ve güvenlik güçleriyle beraber darbecilere karşı mücadeleyi sürdürmektedir. O sırada hastanede ise hekim Aysel (Deniz Bolışık), sabaha kadar darbeciler tarafınca yaralanan vatandaşları kurtarmak için çaba göstermektedir.

24 BİN METREKARE KAPALI ALAN DEKOR HAZIRLANDI

Hazırlıkları 2020 yılının Kasım ayında başlamış olan film için Türkiye’nin en büyük kapalı dekoru inşa edildi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 12 bin metrekarelik, Çengelköy için de 12 bin metrekarelik kapalı bir alana inşa edildi. Film için toplamda 24 bin metrekare kapalı alan dekor hazırlandı.

3 Şubat 2021’de başlamış olan dekor inşa emek vermesi, 40 günde tamamlandı ve 15 Mart’ta filmin çekimlerine başlandı. 8 hafta devam eden çekimler süresince, 150 kişilik ekip ve 7 bin 500 destek oyuncu vazife alırken, 1250 aksesuar vasıta, tank ve askeri kamyon kullanıldı.

15 TEMMUZ 2021’DE VİZYONA GİRECEK

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı destekleriyle meydana gelen filmin yapımcılığını Rafadan Yaşam Film, ortak yapımcılığını ise TRT üstlendi. Koza Altın, İstikbal, Halkbank ve Ziraat Bankası’nın sponsor olduğu film, 15 Temmuz 2021’de gösterime girecek.