Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yeni binası yarın (3 Aralık 2020 Perşembe) Başkan Erdoğan’ın katılmış olduğu törenle hizmete açılıyor. Dünya metropollerinin sayılı müzik merkezlerinden biri olacak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yeni binası ilişkin bilgileri A Haber muhabiri Rüya Akkuş A Haber canlı yayınında deklare etti.

Dünyanın en büyük konser salonlarından birisi olacak yeni CSO binasında, toplam 2023 koltuk kapasiteli Büyük Salon ve 500 koltuk kapasiteli Mavi Salon, kültür ve sanat tutkunlarının yeni adresi olacak.

23 yıl ilkin temeli atılan ve senelerdir inşaatı tamamlanamayan CSO binasının yapımı, Başkan Erdoğan’ın talimatları, Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un çalışmalarıyla hız kazanmıştır ve 194 senelik geçmişi bulunan orkestra yeni binasına kavuştu.

83 milyon avroya mal olan yeni müzik kampüsünün içinde CSO’nun zamanı binası da bulunuyor. Başkent’in merkezinde Ankara Kalesi ve Anıtkabir’in görüş ekseninde yer edinen kampüs, dünyanın dört bir yanından en elit orkestraları ve solistleri ağırlayacak.

Başkan Erdoğan tarafınca yapılacak açılışa saatler kala binada son hazırlıklar sürüyor.

Covid-19 salgını sebebiyle yoğun önlemlerin alınacağı açılış programına sınırı olan sayıda dinleyici HES koduyla kabul edilecek.