Son dakika haberi… Türk edebiyatının mühim adları içinde yer edinen yazar Hakkaniyet Ağaoğlu 91 yaşlarında yaşamını yitirdi. Eserleriyle bugüne dek birçok ödüle layık görülen yazarın vefatını, yazar Semih Gümüş, toplumsal medya hesabından duyurdu.

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün (TUDEB) resmi Twitter hesabından da “Türk edebiyatının usta kalemi Hakkaniyet Ağaoğlu’nu kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Başımız sağ olsun.” paylaşımı yapılmış oldu.

Boğaziçi Üniversitesi toplumsal medya hesabından ise “Edebiyatımızın büyük adı, Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora sahibi kıymetli yazar Hakkaniyet Ağaoğlu’nu kaybettik. Eserleriyle devamlı yaşayacak.” açıklamasına yer verildi.

Ankara Nallıhan’da dört çocuklu tüccar bir ailenin tek kız evladı olarak 13 Ekim 1929’da dünyaya gelen Ağaoğlu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden 1950’de mezun oldu.

Şiirlere ve edebiyata olan ilgisi lise çağlarında oluşan, 1946’da Millet gazetesinde tiyatro eleştirileriyle yazı hayatına süregelen Ağaoğlu, Halim Bey ile 1954’te evliliğe ilk adımını attı.

Ağaoğlu, tiyatro, şiir, roman şeklinde değişik türlerde eserler verdi ve eserleri değişik mecralarda ilgilisiyle buluştu.

İlk romanı “Ölmeye Yatmak”ı 1973’te piyasaya çıkan Ağaoğlu, değişik zamanlarda Sait Faik Öykü Armağanı, Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü, Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü, Türkiye İş Bankası Edebiyat Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı, Aydın Doğan Vakfı Roman Ödülü, Madaralı Roman Ödüllerini almaya hak kazanmıştır.