ABD’de denetim altına alınamayan koronavirüs salgını Oscar gecesini de etkiledi. Beyaz perde Sanatları ve Bilimleri Akademisinden meydana getirilen açıklamada, Oscar gecesinin 2021’e ertelendiği açıklandı. Yaşanmış olan bu olayın ardında 39 yıl sonrasında ödül törenleri ilk kez yapılamadı.

Beyaz perde dünyasının en prestijli ödüllerinin verildiği Oscar gecesinin, ABD’de halen devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ertelendiği bildirildi.

Ödül gecesini organize eden Beyaz perde Sanatları ve Bilimleri Akademisinden meydana getirilen açıklamada, 28 Şubat 2021’de düzenlenmesi planlanan 93. Oscar ödülleri gecesinin Kovid-19 sebebiyle 25 Nisan 2021’e ertelendiği açıklandı.

Açıklamada, “Ödül tarihini uzatmakla, film yapımcılarına, filmlerini bitirip gösterime sokmaları için lüzumlu esnekliği sağladığımızı ümid ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Çoğu zaman yıl sonuna kadar meydana getirilen Oscara aday gösterilecek filmler için müracaat tarihinin de 28 Şubat 2021’e kadar uzatıldığı kaydedildi.

ABD’de mart başından beri etkili olan salgına karşı alınan tedbirler çerçevesinde film ve tv sektöründe üretim durmuştu.

Oscar ödülleri gecesi son olarak 1981 senesinde, devrin ABD Başkanı Ronald Reagan’a yönelik suikast girişimi sebebiyle 24 saat ertelenmişti.