İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Zamanı Enstitüsü’nde uzun süre vazife meydana getiren Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden önde gelen Mehmet Genç, 87 yaşlarında yaşamını yitirdi. Meşhur tarihçinin vefatının arkasından, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun toplumsal medya hesapları üstünden taziye mesajları yayımladı. | Mehmet Genç kimdir? Ayrıntılar haberimizde…

Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden Mehmet Genç, yaşamını yitirdi. Genç, ekonomi tarihinin en mühim çalışmalarına imza atmıştı.

İBRAHİM KALIN’DAN MESAJ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca, ”Kıymetli tarihçi, güzel insan, muhterem hocamız Mehmet Genç dar-ı bekaya irtihal eyledi. Kendisine Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar arzuluyorum. Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.

“YERİ DOLDURULAMAYACAK BİR ALİMDİ”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop mesajında, ”Mehmet Genç Hocamızın vefatını derin üzüntüyle öğrendim. Tanrı rahmet eylesin. Yeri doldurulamayacak bir müdekkik âlim idi. Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı arzuluyorum.” ifadelerini kullandı.

FAHRETTİN ALTUN’DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

“‘Alimin ölümü alemin ölümü gibidir.’ Mehmet Genç hocamız ahirete irtihal eyledi. Mekanı aden olsun. Büyük bir alim, tertemiz kalbi olan güzel bir insandı. Titiz, çalışkan ve yürekli bir toplumsal bilimciydi. Hocama Tanrı’tan rahmet, ailesine ve sevdiklerine başsağlığı arzuluyorum.”

MEHMET GENÇ KİMDİR?

1934’te Artvin Arhavi’de dünyaya gelen Genç, İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’ni 1953’te, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Kısmı’nü 1958’de tamamladı.1960 senesinde girmiş olduğu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Zamanı Enstitüsü’nde “İktisat Zamanı” asistanı olarak Ömer Lütfi Barkan’ın yanında çalıştı.

1983 senesinde Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmı’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Marmara Üniversitesi Tarih Kısmı’nde emekli oluncaya kadar pek fazlaca talebe yetiştirdi. Osmanlı İktisat Zamanı üstüne lisans ve lisansüstü düzeyde dersler verdi. 1999 senesinde emekli olduktan sonrasında İTÜ İnsan ve Cemiyet Bilimleri Kısmı’nde, İstanbul Data Üniversitesi Tarih Kısmı’nde, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Kısmı’nde ve İstanbul Kent Üniversitesi İnsani Bilimler Fakültesi Tarih Kısmı’nde lisans ve lisansüstü dersler verdi. Mehmet Genç’in Osmanlı ekonomisi üstüne yayınladığı pek fazlaca makalesi İngilizce, Fransızca, Arapça ve Yunanca benzer biçimde pek fazlaca dile çevrilerek yeniden basıldı.

Bildiri ve makalelerinin mühim bir kısmı bazı ilavelerle “Osmanlı İmparatorluğu’nda Devlet ve Iktisat” adıyla Ötüken Yayınevi’nden 2000 senesinde kitap olarak gösterildi. 2006 senesinde Erol Özvar’la beraber Osmanlı bütçelerini yayına hazırladıkları yaratı “Osmanlı Maliyesi Kurumlar ve Bütçeler” adıyla neşredildi.

Mehmet Genç, 2015 senesinde toplumsal bilimler ve tarih alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görülmüştü.