Tedavi görmüş olduğu hastanede yaşamını kaybeden usta sanatçı ve tiyatrocu Ferhan Şensoy, Teşvikiye Camisi’nde kılınan cenaze namazının arkasından iltifatlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı. Şensoy’un vefatıyla ilgili konuşan beyaz perde ve tiyatro oyuncusu Demet Akbağ, “Mutsuz olduğumuz bigün gene toplandık burada. Oldukca fazlaca kıymetli bir ustamızı kaybettik. Her ölüm erken fakat kıymetli yeri dolmayacak insanları kaybı bir tek yakınlarını değil tüm ülkeyi derinden sarsıyor. Ferhan Şensoy fazlaca kıymetli tiyatro sanatçısı, edebiyatçı, yazardı, yönetmendi. Ülkemizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

70 yaşlarında tedavi görmüş olduğu hastanede yaşamını kaybeden usta sanatçı ve tiyatrocu Ferhan Şensoy için ilk merasim Ses Tiyatrosu’nda düzenlendi. Buradaki törenin arkasından usta oyuncu Şensoy’un Galatasaray bayrağına sarılı tabutu cenaze namazı için Teşvikiye Camisi’ne götürüldü. İkindi namazını müteakiben kılınan cenaze namazına Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, usta sanatçının eşi Derya Baykal, kızları Derya Şensoy ile 9 aylık hamile olan kızı Müjgan Ferhan Şensoy, oğlu Mert Baykal, yakınları, sanat dünyasının tanınmış simaları katıldı. Usta oyuncu kılınan cenaze namazının arkasından sevenlerinin alkışları eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

“SADECE TÜRKİYE’NİN DEĞİL BENCE BÜTÜN DÜNYANIN BAŞI SAĞ OLSUN”

Cenaze töreninde duygularını özetleyen oyuncu Sermiyan Midyat, “Dünya genelinde bir sanatçıydı. Bir yazar, bir yönetmen bir dehaydı doğrusu. Benim kendi özelimde, benim içsel babamdı. Beni tiyatroda tutan babamdı. Benim, ilk ustamdı. Senelerce hocalığımı yapmış oldu, sonrasında yönetmenliğimi yapmış oldu. İlk beyaz perde tecrübemi gene o kazandırdı. Tüm ilklerimde o var. Yazarlığımda ilk yolu o açtı. Müthiş bir dehaydı. Her insanın sevilmiş olduğu, hayatta mühim özelliği korkusuzluğu ve inatçılığıydı. Onurca yaşamak iyi mi olur onu gösterdi. Biz ve öğrencilerine düşen görevde bundan sonrasında onun bizlere emanet etmiş olduğu korkusuzluğu, bizlerden sonraki kuşaklara aktarabilmeliyiz. Yalnız Türkiye’nin değil bence tüm dünyanın başı sağ olsun” dedi.

“FERHAN ABİ BÜYÜK İNSANLARIN SONUNCUSU GİBİYDİ”

Oyuncu Necmi Yapıcı, “Ferhan abi büyük insanların sonuncusu gibiydi. Hem yazar, oyuncuydu. Kelime cambazlığıyla kendi oluşturduğu stiliyle dünyada eşi benzeri olmayan bir insandı. Ben aynı tiyatro ve filmimizde kendisiyle emek harcama fikrine haiz olduğum için kendimi talihli hissediyorum. Devamlı bilmiş olduğu yolda ilerledi, kelimelere taklalar attırdı. O görkemli bir insandı, onun yerine tekrar yenisi gelir mi kim bilir. Bence dünya genelinde bir sanatçıydı, dünya rekortmeniydi, yazdığı oyunlarla. Okumayan var ise kitaplarını okuyun tavsiye ederim. Onun adını yaşatmaya devam edeceğim” diye konuştu.

“BİR DEVİR KAPANDI”

Usta oyuncuyla ilgili düşüncelerini aktaran oyuncu İrfan Kangı, “Bilhassa bu şekilde kıymetli kayıpların arkasından fazlaca süslü cümleler söyleniyor. Ben bir çağ kapanmış oldu deyim siz anlayın. Senelerce eğilip bükülmeden dışarıdan, televizyondan kazanılmış olduğu paralarla tiyatrosunu ayakta tutan. Her çalışanını düşünen, bir devir kapanmış oldu. Bir okul, bir kütüphane, ansiklopediydi, yaşayan canlı bir tarihti. Ben ilk tiyatroya eğilim ettiğimde onun oyunlarını izleyerek heveslenip işe başlamıştım. Yazar mı diyelim, oyuncu mu diyelim, ilkin iyi bir insandı. İyi bir oyuncu, iyi bir baba, iyi bir sanatçı yitirdi Türkiye, onun yokluğunu seneler sonrasında fazlaca yakından anlayacağız. İnşallah evlatlarıyla adı uzun seneler yaşasın. O tiyatronun yaşıyor olması lazım, asla kapanmaması lazım” şeklinde konuştu.

“ÇOK ÇOK KIYMETLİ BİR USTAMIZI KAYBETTİK”

Meşhur tiyatrocu Demek Akbağ, “Mutsuz olduğumuz bigün gene toplandık burada. Oldukca fazlaca kıymetli bir ustamızı kaybettik. Her ölüm erken fakat kıymetli yeri dolmayacak insanları kaybı bir tek yakınlarını değil tüm ülkeyi derinden sarsıyor. Ferhan Şensoy fazlaca kıymetli tiyatro sanatçısı, edebiyatçı, yazardı, yönetmendi. Ülkemizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.