Meşhur besteci Metin Özülkü “Haftanın röportajı”nda A Haber muhabiri Emirhan Ergen’in konuğu oldu. Özülkü, kendi sanat yolculuğu, müzik ve pandemi dönemine ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Özülkü, “90’lı yıllardaki o melodiler yada 80’li yıllardaki melodiler bugün yok maalesef” ifadelerini kullanarak “Toplumsal yaşam yerini daha mekanize bir hayata devretti” dedi.

Meşhur besteci Metin Özülkü “Haftanın röportajı”nda A Haber muhabiri Emirhan Ergen’in konuğu oldu. Özülkü, kendi sanat yolculuğu, müzik ve pandemi dönemine ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

İşte o röportaj;

MÜZİK BENİM İÇİN KARİYER DEĞİL HAYATIN KENDİSİ

Müzik yolculuğu benim hayatım. Dolayısıyla bunu kariyer yapmak için bilhassa bestelenmiş bilhassa uğraşılmış iş değil de kendi hayatımı yaşamak için yaptığım şeyler bunlar. Hem müzik hayranlığı hem Erol abiye olan hayranlığım ikisi birleşince müzik benim için kaçınılmaz bir yol oldu ve 7 yaşlarında konservatuara girerek hem düzgüsel eğitimimi hem de müzik eğitimimi aynı anda almaya başladım.

90’LI YILLARDAKİ MÜZİĞİN BAŞARISININ SIRRI NE?

Ciddi farklar var hakikatten. Yaşamın her döneminde farklılıklar var. Ben sözgelişi 80-70’li yıllardayken de 50-60’ların müziklerini dinlerdik ve o kadar da hoşumuza giderdi. Fakat 70-80-90’lı seneler gene hala romantizmin tesiri hem yaşamın içinde hem de müzikte yerini koruyordu. Kendi yaptığımız şarkılardan da mutluyduk.

DUYGULAR DAHA YOĞUNDU

Duygular yaşam telaşı başka bir yere doğru gitti. İletişimin bu kadar yoğun olduğu dönemde hepimiz her şeyin bilincinde ve tüm dünya aynı dili konuşmaya aşırı bir standardizasyon gelişmeye başladı. Toplumsal yaşam duygulardan ziyade yerini daha mekanize bir hayata devretti. 90’lı yıllardaki o melodiler yada 80’li yıllardaki melodiler bugün yok maalesef. Bugün daha bu şekilde insanoğlunun kafasına vuran anlattığı sözlerle de acımasız birazcık müziğin o romantizminin haricinde kalıyor bana nazaran.

MÜZİK EĞİTİMİNE GEREKLİ ÖNEM VERİLMİYOR

Sanata oldukça kıymet veren aileler anne babalar var fakat ben kafi oranda bulunduğunu düşünmüyorum gene de. Beceri ve insani yapımız dünya ülkeleri içindeki birçok ülkeden oldukça daha iyi olmamıza karşın lüzumlu önemin verildiğini düşünmüyorum hala.

TÜRKİYE İYİ NİYETLE PANDEMİ MÜCADELESİ VERİYOR

İyi niyetli bir emek harcama olduğundan kimsenin kuşkusu yok aslına bakarsan. Dünya ilk kez böyle bir durum yaşamış olduğu için bunu kıyaslamasını ve örneklemesini yapamıyorum. Dünyadaki öteki ülkelere baktığımda durumumuzun onlara nazaran fena olmadığını düşünüyorum. Birçok ülkeden daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim.